Pomagam fachowo przy odbiorze mieszkania, segmentu, domu. Dlatego bardzo często działam z polecenia.
Doradzam, objaśniam, uczulam na przyszłość, proponuję sporo usprawnień i modyfikacji.

Kupiłeś mieszkanie, segment? Skorzystaj z mojej pomocy przy jego odbiorze. Znajdę rzeczy do poprawy.

Pomagam także na rynku wtórnym-nie jesteś pewien co do stanu? Zaproś mnie  zanim dasz zadatek!

 

I. Jak przebiega spotkanie?

 1. Pierwszy kontakt (telefoniczny) – rozmawiamy o miejscu, terminie i deweloperze.
 2. Proszę o przesłanie na maila rzutu mieszkania/domu i informacji na temat inwestycji.
 3. Spotkanie na miejscu – jestem do Państwa dyspozycji w trakcie odbioru i także później  ale nie jestem stroną w protokole. 
 4. mierzę powierzchnię (PN-ISO 9836:1997) [w wypadku dużych,≥ 75m2 ,mieszkań ze względu na niższy koszt oferowanej usługi/m2 pozostawiam sobie prawo do odstąpienia pomiaru pu.]
 5. kubaturę, kąty, spadki.
 6. oceniam tynki cementowo-gipsowe wg. odpowiedniej normy i gdy gdy są odstępstwa od właściwej normy pomagam w dyskusji z deweloperem (posiadam odpowiednie instrumentarium i akty prawne, aby dyskusja z przedstawicielem dewelopera przebiegła właściwie i merytorycznie).
 7. sprawdzam wilgotność tynów i ew. więźby w przypadku domów, segmentów).
 8. sprawdzam balkon (okładziny, spadki, balustrady itp.)
 9. sprawdzam okna, zestawy szybowe oraz drzwi wejściowe/lokalowe
 10. sprawdzam instalację elektryczną (gdy jest napięcie, ale na 99% go brak w momencie odbioru). Przy braku zasilania  informuję o właściwej kolejności czynności dot. inst. po zainstalowaniu licznika.

wykonuję badanie kamerą termowizyjną zawsze gdy tylko warunki fizyczne pozwalają*– z obiektywem szerokokątnym i normalnym . : Daje to np. możliwość:

1.wychwycenia zawilgocenia ( tu  nazywam to spotowym w przeciwieństwie do wilgoci technologicznej, którą wyznaczam   mając do dyspozycji trzy rodzaje mierników) , czyli najważniejszy element, który może powstawać z wielu przyczyn a jest jedną z najgroźniejszych wad jakie mogą Państwa spotkać.

Podciąga kapilarnie powodując zawilgocenia ścian. To dość , niestety, częsty problem w segmentach, domkach, gdy deweloper uzna jednak, że drenaż nie jest niezbędny, ale to jedna wielu możliwych przyczyn. 

(Więcej w pkt 5 II Pytania o termowizję)

Nieszczelności instalacji wodnej i kanalizacyjnej,

 1. Instalację elektryczną-jeśli instalacja będzie podłączona można sprawdzić czy przewody i bezpieczniki nie są nadmiernie obciążone ale to tylko hipotetycznie – bo ten stan w nowoczesnej  instalacji domowej, a zwłaszcza przed zamieszkaniem nie występuje. 

 2. Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne-jeśli jest włączone – rozmieszczenie elementów grzewczych.  BARDZO przydatne do rozbudowy sterowania ogrzewaniem – ale  o tym wyjaśniam na spotkaniu. A także jak w tani sposób  próbować oszczędzić na ogrzewaniu ( w oparciu o fachową literaturę i szkolenia) 

 3. Szczelność okien i drzwi w rozumieniu przegrody zewn. tj w segmentach i domach. W budynkach wielorodzinnych nie sprawdza się przepływu ciepła drzwi lokalowych  a inny parametr  – ale o tym także na spotkaniu.  W wypadku ogrzewania grzejnikowego pokazuję ewent. konieczność odpowietrzenia grzejników.

 4.  Nieciągłość w termoizolacji – dotyczy segmentów/budynków szczególnie w wypadku  izolacji wełna i występowania gryzoni ( kun) . Nieciągłość izolacji term. przy montażu okien. To  BARDZO częste zjawisko – widoczne nawet  spod tynku czy zza parapetu, nawet konglomeratowego. Sporo tych historii przez lata ale też czasami pozytywne reakcje deweloperów  (  np Francuska Park/Katowice  2016 r) 

to wszystko dzięki 43.200 pkt. pomiarowych o czułości 0,01K kamery Fluke Ti27

 1. sprawdzam system wentylacyjny- i w wypadku systemu wentylacji mechanicznej proponuję metody  późniejszej weryfikacji jego działania 
 2. zależnie od sposobu ogrzewania informuję, jak w przyszłości zminimalizować niepotrzebne wydatki na ciepło.
 3. jeśli jest taka potrzeba, sprawdzam komórkę, miejsce postojowe itp.

4. Po wizycie, po paru dniach, wysyłam e-maila podsumowującego  spotkanie ale w kontekście proponowanych usprawnień, często zasygnalizowanych na spotkaniu. Kwestia samego odbioru technicznego jest zamykana po spotkaniu w mieszkaniu.  Często załącznikiem są zdjęcia termograficzne (jeżeli były warunki do przeprowadzenia badania).

 

5. Pozostaję do Państwa dyspozycji – np w sprawie ewentualnego sporu z deweloperem lub pojawienia się problemów.

 

*  a) Warunki optymalne do badania termowizyjnego z opracowaniem ( dokument termograficzny z podpisem i opisem wszystkich zdjęć ) to Δ T z-w  ≥ 22o

b) warunki wystarczające do skutecznego badania np  regulacji okien, spot0wych miejsc wilgoci  Δ T z-w  ≥ 15-16o K ( wynika to z mojego wieloletniego doświadczenia pracy z profesjonalną kamerą IR – ponad 20 lat! 

II. Najczęściej zadawane pytania:

 1. jak długo trwa odbiór?  ->  mieszkanie od 1-2 h , segment ,dom dłużej.
 2. czy jest to problem, że jest osoba trzecia na odbiorze? -> parę lat temu  niektórzy ( słabi) deweloperzy  próbowali to zablokować. Dzisiaj  nawet na to nie zwracają uwagi a nawet są zadowoleni  ( to z powodu rosnącej postawy roszczeniowej  nabywców  i czasami jest lepiej gdy ktoś merytorycznie potrafi wyjaśnić  “żeby akurat to odpuścić”).
 3. czy potrzebne są jakieś uprawniena? -> do tego jak i do wielu innych zawodów związanych z gospodarką nieruchomościami czy budownictwem  od pewnego czasu nie trzeba uprawnień (parę lat temu było inaczej). Czasami radzę “proszę wynająć np inspektora nadzoru” ale  lojalnie przestrzegam, że nie zrobi tego co ja Państwu proponuję i daję w zamian. To inna dyscyplina, niezwykle ważna, ale na etapie budowy lub późniejszych obowiązkowych  przeglądów budynków. Sam wielokrotnie korzystałem z ich usług. Ale odbiór to trochę zajęcie interdyscyplinarne. A co bardzo ważne -> liczy się oprzyrządowanieOczywiście mam wiele innych, bardzo przydatnych uprawnień i szkoleń.
 4. ILE KOSZTUJE USŁUGA? -> patrz dół strony brak dopłaty za dojazd w granicach 30 km od Katowic. Dojazd ponad ten obszar  koszt w granicach kosztów paliwa
 5. Pytania o termowizję . a) okres grzewczy Jeśli są warunki  w miarę dogodne  ( co to są warunki optymalne -patrz * )  do wykonania termowizji ( wg moje doświadczenia różnica Δ Ti a To ok.>15oK)  pokazuję Państwu ewentualny brak w regulacji okien.  W tym wypadku nie jest niezbędne ogrzewanie w lokalu ważne aby ciepło było podane do budynku a pogoda dopisała. b) okres pozagrzewczy – jeśli istnieją warunki wilgociowo-temperaturowe korzystne do zaistnienia zjawiska parowania powierzchniowego to kamera wychwytuje te miejsce ( spoty)  jako zimniejsze (   moja kamera Fluke mierzy w swoim  obszarze  43200  punktów z dokładnością do 0.01K!). I wielokrotnie podejrzane miejsca wychwyciła – i to wtedy najczęściej decyzja o odbiorze mieszkania była negatywna. ( chyba, że wiemy na 100% co jest tego powodem) 
 6. w jakim obszarze proponuję swoje usługi? -> Bez dopłaty w granicach kręgu wyznaczonego przez :   Tychy od południa , od wschodu Jaworzno, od zachodu Gliwice, od północy  przez Tarnowskie Góry. Jeśli do tego dochodzi dojazd ponad te wyznaczone 25 km -patrz pkt 4 powyżej   Wykonywałem odbiory w Bielsku-Białej, Częstochowie  także w Krakowie i Warszawie. W każdym innym przypadku do uzgodnienia.
 7. na ile dni wcześniej najlepiej się umówić? ->  Generalnie im wcześniej tym lepiej. Czasami jest spiętrzenie terminów i wtedy dobry byłby tydzień lub więcej. Czasami wystarczy parę  dni. Dobrze wiedzieć, że deweloper powinien zachować 2-tyg. okres od zawiadomienia do proponowanego  terminu odbioru. 
 8. kiedy się spodziewać maili (maila) podsumowującego wizytę? ->  Najwcześniej na drugi dzień. Opóźnienie większe niż trzy dni nie występuje. 
 9. czy badam poziom hałasu?  Spotykam się z tym zagadnieniem ale stosunkowo rzadko- po prostu na etapie na którym ja jestem nie ma jeszcze tego  problemu ( winda nie działa, sąsiadów brak). Można się domyślać, że projekt jest zgodny z Działem  IX  Warunki Tech.  W § 326 i przywołano takie normy: głównie to  PN-B-02151 i PN-B-02156  oraz, że projektant wziął pod uwagę par.§ 327.pkt 1 “Zabrania się sytuowania przy pomieszczeniach mieszkalnych pomieszczeń technicznych o szczególnej uciążliwości, takich jak szyby i maszynownie dźwigowe lub zsypy śmieciowe.”   A co jeśli później jest z tym problem? Nie jest to łatwe:  a) http://www.izolacje.com.pl/artykul/id1838,nowe-regulacje-w-zakresie-akustyki b)http://www.izolacje.com.pl/artykul/id1993,izolacyjnosc-akustyczna-parametry-i-wskazniki?p=1

odbiory mieszkań Śląsk, odbiory mieszkań slask odbiory mieszkań Śląsk

ILE KOSZTUJE USŁUGA? ->

MIESZKANIA

do 35 m2 : = 400 zł

powyżej >35 m2 do 55 m2 =500

powyżej> 55 m2 do 74 m2 =600

powyżej> 75 m2 =700

powyżej> 100 m2 do uzgodnienia

DOMY/SEGMENTY

 segment = 800 zł/szt

dom = 900 zł/szt


  "Usługa z polecenia 🏘 50 zł rabatu